BOOKSTART 2019–2020

PŘEDNÁŠKY

 

27. 2. / 9.30 / W. Churchilla 3, sál 3. patro

Jak s láskou provázet děti světem emocí a vzájemných vztahů


Náš EMU

Spolek Náš EMU je zaměřený na sociální dovednosti dětí a podporu rodičů a učitelů vedoucí ke  vzájemnému porozumění a dobrým vztahům ve škole. Co nám pomáhá důvěřovat a kdy naopak důvěru ztrácíme? Co potřebujeme, abychom si navzájem porozuměli?Jak sdělovat naše přání a pocity a jak umět opravdu naslouchat druhým? Prvotním záměrem EMU je snaha poskytnout dětem dovednosti, informace a zkušenosti, které jsou klíčové pro naplnění jejich potenciálu. A aby žák mohl rozvinout svůj potenciál, musí zažívat prostředí jako bezpečné, podporující a spravedlivé. Supervizní skupiny pomáhají učitelům být více laskaví, empatičtí a podporující pro své studenty. Zároveň program podporuje také proaktivitu rodičů směrem ke škole.

Náš EMU rodičům připravil přednášku s názvem Jak s láskou provázet děti světem emocí a vzájemných vztahůI naše maličké můžeme provázet světem emocí, otevírat jim dveře porozumění sobě i druhým a učit je zvládat vlastní impulzivitu i náročné situace. Budeme si hrát, přibalíme vám kupu inspirace a podpory.


 

30. 1. / 9.30 / W. Churchilla 3, sál 3. patro

Ženy po porodu bez bolesti zad

Ing. Pavlína Komeštíková, trenér zdravotní TV – Mozaika zdraví v Ústí nad Labem

 
Návrat ženy po porodu a na mateřské zpět do kondice a bez bolesti zad. Ukážeme si praktické rady na zvedání a nošení dětí. Také cviky, které je možné provádět u každodenní činnosti, vedoucí k aktivaci hlubokého stabilizačního systému, zdravému pánevnímu dnu, zacvičení diastázy a zad bez bolesti. Nebudou chybět  praktické rady, cvičení i teorie.


 

19. 12. / 10.00 / W. Churchilla 3, sál 3. patro

Damúza – Divadlo pro příští generace

Batosnění – Inscenace pro děti od 10 měsíců do 3 let.

 

Pohádková ukolébavka inspirovaná knihou Petry Kubáčkové O andělovi, noční můře, statečném medvídkovi, hodném slonovi, opici a divoké huse a nespícím Toníčkem. Toto představení, lehoučké jako pírko, navazuje na evropský trend tvorby pro děti od nula do tří let nazývaný Theatre for very young (tzv. divadlo pro nejmladší). Představení nabízí dětem první kontakt s divadlem – je interaktivní, respektuje jejich potřeby a citlivě je uvádí do světa zvuků, hlasů, pohybů, dotyků, loutek. Už od 10 měsíců si totiž miminka začínají pamatovat věci kolem sebe a svět, který bezprostředně nevidí, pro ně už začíná existovat. Po představení si děti mohou zahrát s loutkami použitými v inscenaci.


 

4.12. / 9.30 / W. Churchilla 3, sál 3. patro

PhDr. Jana Nováčková, CSc.

Psycholožka s praxí v poradenské práci i v psychologickém výzkumu. Podílela se na mezinárodním projektu Zdravá škola. Publikovala řadu článků v odborném i populárním tisku, které přibližují veřejnosti myšlenky týkající se změny školy.
Přeložila knihu S. Kovalikové Integrovaná tematická výuka, je spoluautorkou knihy Směřování k základní škole zítřka. Absolvovala pětitýdenní stáž v USA zaměřenou na metody dalšího vzdělávání učitelů. Od r. 1990 se věnuje lektorské činnosti.

Je důležité mít jasno v tom, co je vnitřní a vnější motivace a jaké mají důsledky pro zdravý vývoj dítěte. To, že tresty jsou pro výchovu rizikové, se již akceptuje víc, ale že ve stejné míře mohou děti negativně ovlivnit odměny, pochvaly i soutěže, není tak známé. Bude řeč také o tom, jakým způsobem bychom měli hovořit o něčem pozitivním, aniž by to vytvářelo u dětí závislost na mínění autority.


 

21. 11. / 9.30 / W. Churchilla 3, sál 3. patro

Jan Kršňák: Malé děti a technologie

 

Zakladatel stránek digideti.cz, který se věnuje intuitivní pedagogice a spolupracuje s Institutem pro podporu inovativního vzdělávání, spoluautor knihy rozhovorů o inovativních školách “Jak se učí živě?” poskytne rodičům rady a inspirace, jak postupovat s výchovou dětí pohybujících se v mediální krajině.


 

7. 11. / 9.30 / W. Churchilla 3, sál 3. patro

Waldorfská škola – výchova ke svobodě a odpovědnosti aneb dělají si děti ve škole opravdu jen to, co chtějí?

Kristýna Brabcová – Zástupkyně ředitelky Svobodná základní škola, o.p.s. , vedoucí vychovatelka školní družiny, arteterapeutka, předsedkyně správní rady 

Co očekáváme od základního vzdělávání? V přednášce se dozvíme čím je waldorfská výuka specifická, co se učí jinak a proč. Co je epochové vyučování, co je eurytmie, proč se učí kreslení forem, proč tolik umělecké činnosti, splní žáci požadavky RVP, jak si žáci stojí v přijímacích zkouškách na střední školy apod. Na rodiče čeká interaktivní zahájení přednášky i ukázky výukových pomůcek a sešitů.


 

24. 10. / 9.30–11.30 / W. Churchilla 3, sál 3. patro

Mezi nočníkem, sporákem a byznysplánem /
Jak rozjet podnikání při mateřské

Jan Wedlich, Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK)

 
Maminky na rodičovské tvoří asi největší skupinu nových podnikatelů. Ročně jich u nás přibude až 30 000! Jak ale z dobrého nápadu vytvořit fungující podnikání, jak si to spočítat, na koho zacílit? O tom bude mluvit Honza Wedlich, který má v ICUK na starosti podporu začínajících podnikatelů.